Ne bude li Bosne, tada neće biti ni nas

Prvi mart se u našoj domovini obilježava kao Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine, od 1992 godine. Naime, 29. februara i 1. marta 1992. godine u Bosni i Hercegovini je održan referendum o nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Na pitanje da li su za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana: muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive – većina Bosanaca i Hercegovaca se tada izjasnila pozitivno. Glasali su za demokratsku i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana. Bosna i Hercegovina je proglasila svoju nezavisnost 1. marta 1992. godine, a kao odgovor na referendum, počinje agresija na Bosnu i Hercegovinu. Opsada grada Sarajeva je trajala hiljadu i više dana, i u historiji je zabilježena kao najduža opsada nekog glavnog grada. Učenici naše škole su danas sa svojim nastavnicima pripremili manifestaciju pod nazivom „Ne bude li Bosne, tada neće biti ni nas“, upriličenu povodom Dana nezavisnosti. Učenici su kroz splet igara, recitala, glume i plesa pokazali koliko vole svoju domovinu, koliko istražuju i čitaju o njenoj historiji, i koliko ih boli nepravda nanesena Bosni i Hercegovini. Kroz ono što su nam pokazali vidjeli smo koliko je bio težak i trnovit put naše domovine, ali i da su Bosanci i Hercegovci puni prkosa i ponosa. Zahvaljujući tom ponosu, volji za životom u slobodi, ljubavi prema domovini – slavimo Dan nezavisnosti jedne nam jedine domovine. Dragi Bosanci i Hercegovci, sretan nam Dan nezavisnosti!