Obilježili smo Svjetski dan osoba s Down sindromom

Danas se obilježava Međunarodni dan osoba s Down sindromom. Sam datum obilježavanja je značajan. Naime, 21. mart simbolizira jedinstvenost trisomije, tri hromozoma u 21. paru, koji uzrokuju Down sindrom. Također, za ovaj datum vezuje se i nošenje različitih boja čarapa, kako bi se kod što većeg broja ljudi podigla svijest o prihvatanju različitosti, jedinstvenosti i uključenosti drugačijih u društvo. Hromozomi izgledaju kao čarape te je kampanja #LotsOfSocks prije nekoliko godina počela i na ovaj način skretati pažnju na osobe s ovim sindromom. U ovim teškim danima, kada se nastava odvija online, nismo zaboravili ni na osobe s Down sindromom. Učenici naše škole su nam putem platforme 365 poslali fotografije koje možete pogledati u nastavku teksta.