Od stabla mojih potreba do ljudskih prava

Dan ljudskih prava obilježava se svake godine 10. decembra, na dan kada je potpisana Opšta deklaracija Ujedinjenih naroda o ljudskim pravima 1948. godine. Tada je prvi put u historiji čovječanstva priznato pravo svih ljudi na život, slobodu i sigurnost bez ikakvih razlika. I mi smo razgovarali o ljudskim pravima, na radionici koju smo realizirali u četvrtak, 6. decembra 2018. godine. U prvom dijelu radionice razgovarali smo o potrebama i interesima, osobinama i pogledu na svijet svih nas u razredu. U drugom dijelu radionice došli smo do zaključka da ljudska prava proizilaze iz uvažavanja različitosti, a za kraj radionice prisjetili smo se dječijih prava i dali svoje zaključke o tome kako zaštititi svoja prava. Nizom različitih aktivnosti od kojih su učenici najviše uživali u stvaranju „Stabla mojih potreba“ i crtanju „Mapa uma“ (prikaz dječijih prava i obaveza) učenici i učenice III-1 odjeljenja, uspješno su savladali niz zanimljivih, ali ozbiljnih zadataka.