Posjetili smo Zemaljski muzej u Sarajevu

Međunarodni dan muzeja, 18. maj obilježava se od 1977. godine.

Javnost na ovaj dan prisustvuje prezentiranju dostignuća iz prethodnog perioda.

U Zemaljskom muzeju se za kratko vrijeme može „prošetati“ kroz prošlost Bosne i Hercegovine od najstarijih vremena, pa do etnoloških zbirki čiji enterijer dočarava atmosferu tradicionalne gradske kuće u osmanskom periodu.

U srijedu, 22. maja 2019. godine članovi i članice sekcije Čuvari narodnog blaga u pratnji učiteljice Amile Curo su posjetiti Zemaljski muzej, Etnološko odjeljenje.

Odjeljenje za etnologiju sakuplja, čuva, izlaže i proučava sve segmente materijalne, duhovne i socijalne kulture naroda Bosne i Hercegovine. Posjeduje bogat fundus muzejskog materijala, koji je pohranjen i tematski razvrstan u zbirke. Ima jednu stalnu izložbenu postavku, a svake godine nudi nekoliko tematskih izložbi.

Pogledali smo izložene eksponate, razgovarali o značenju i namjeni istih. Dječiju pažnju je posebno privukla izložba narodnih nošnji. Spoznaja o značenju nošnje i vezova, ali i svega onoga što čini prostorije jedne bosanskohercegovačke tradicionalne gradske kuće naše učenike je oduševila.